Застосування гіпохлориду натрію для знезараження води в системах водовідведення

BY в staty Комментарии к записи Застосування гіпохлориду натрію для знезараження води в системах водовідведення отключены , , , ,

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мінжитлокомунгоспу України 18.05.2007 N 18
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2007 р. за N 853/14120

ВИТЯГ З ІНСТРУКЦІЇ 

із застосування гіпохлориду натрію для знезараження води в системах централізованого питного водопостачання та водовідведення

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція встановлює порядок використання розчинів гіпохлориту натрію (далі — РГН) для знезараження питних вод в системах централізованого питного водопостачання та знезараження стічних вод з метою дотримання нормативних вимог до якості знезараженої води та безпеки обслуговувального персоналу і навколишнього природного середовища.

1.2. Інструкцією встановлюються склад і послідовність технологічних операцій для здійснення знезараження питної води, дезінфекції водопровідних мереж і споруд та знезараження стічних вод; надаються рекомендації щодо необхідного обладнання, місць введення РГН в оброблювану воду, визначення розрахункової дози і загальних витрат РГН, дотримання техніки безпеки при роботі з РГН.

1.3. Інструкція поширюється на керівників і фахівців:

служб підприємств і організацій, що виконують роботи із знезараження питної води і стічних вод або дезінфекції водопровідних мереж і споруд та здійснюють виробничий контроль за якістю питної води;

організацій усіх форм власності (приватних підприємців), що виконують роботи з проектування, будівництва і реконструкції систем централізованого питного водопостачання та водовідведення;

санітарно-епідеміологічних служб, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням санітарного законодавства.

……………………………….

7. Знезараження стічних вод

 7.1. Перед скиданням очищених стічних вод у водойми їх необхідно знезаразити, для чого можуть застосовуватися розчини гіпохлориту натрію марок Б і В.

7.2. При виконанні попередніх розрахунків дозу активного хлору для знезараження стічних вод РГН приймають:

— після механічного очищення — 10 мг/куб.дм;

— після повного штучного біологічного очищення —  3 мг/куб.дм;

— після неповного штучного біологічного очищення —  5 мг/куб.дм.

7.3. Дозу активного хлору у кожному випадку слід уточнювати в процесі експлуатації системи очищення стічних вод, виходячи з вимог, щоб у знезараженій стічній воді після перебування у контактному резервуарі перед скидом у водойму колі-індекс не перевищував 1000, а індекс колі-фагу — 1000 БУО (бляшкоутворювальних одиниць)/куб.дм (або до межі граничнодопустимого скиду, установленого в дозволі на спецводокористування).

7.4. Витрату РГН для знезараження побутових стічних вод у системах господарсько-побутового водовідведення визначають за методикою, викладеною в додатку.

7.5. Для перемішування стічної води з РГН застосовують змішувачі, вибір типу яких залежить від витрати стічної рідини. Контакт РГН зі стічною водою відбувається в контактних резервуарах, об’єм яких обчислюють у залежності від витрати стічних вод і тривалості контакту РГН зі стічною водою, яка повинна бути не менше 30 хвилин.

8.      Заходи безпеки при використанні розчинів гіпохлориту натрію

 8.1. РГН негорючий і невибухонебезпечний продукт. РГН не допускається зберігати в приміщенні разом з органічними продуктами, горючими матеріалами і кислотами. РГН, що розлився, змити водою.

Виробничі приміщення повинні бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією із забезпеченням не менше ніж 5-кратного обміну повітря на годину. Негерметичні вузли обладнання мають забезпечуватись місцевим вентиляційним відсмоктуванням.

8.2. До виконання робіт з дезінфекції із застосуванням РГН можуть бути допущені особи, що пройшли медичний огляд і мають допуск до проведення робіт із хлорування. Працівники водопровідних споруд, що мають безпосереднє відношення до забору і підготовки води, обслуговування водопровідних мереж, а також ті, що піддаються впливу шкідливих виробничих факторів, підлягають медичним обстеженням перед прийняттям на роботу і далі в терміни, що встановлюються чинним законодавством.

8.3. При прийманні та переливанні товарного концентрованого РГН у виробничих умовах потрібно дотримуватись вимог безпеки, що спрямовані на захист органів дихання, шкіри і слизової оболонки очей (фільтрувальний протигаз марки В, ізолювальні дихальні прилади, захисні окуляри, захисні протихімічні рукавиці, чоботи, шолом з нагрудником, захисний костюм).

На робочому місці забороняється вживати їжу, пити воду, курити.

8.4. Правила надання першої долікарської допомоги при отруєнні РГН

8.4.1. Перша допомога включає само- і взаємодопомогу, яку здійснюють самі працівники, і допомогу, що надають медичні працівники. Потерпілого насамперед треба вивести із зони, що містить РГН, зняти засоби індивідуального захисту, звільнити від здавлювального одягу.

8.4.2. РГН, що потрапив на шкіру, змити струменем води, краще з милом, або зняти за допомогою тканини або ватного тампона, а потім промити шкіру достатньою кількістю води.

8.4.3. При надходженні РГН в очі необхідно негайно добре промити їх достатньою кількістю води.

8.4.4. При надходженні речовини в шлунок потерпілому необхідно дати випити декілька склянок води і викликати блювоту. Процедуру повторити 2-3 рази. (Забороняється викликати блювоту у хворого, що перебуває в непритомному стані або при наявності судом). Після цього потерпілому дають випити 0,5-1 склянку води з 4-5 таблетками карболену або активованого вугілля (1 столова ложка на 0,5 склянки води). Потім дати тільки сольове проносне (20-30 г гіркої солі на 0,5 склянки води).

Потерпілого необхідно зігріти. Якщо він у непритомному стані, грілки слід застосовувати з великою обережністю, щоб уникнути опіків.

8.4.5. При послабленні дихання потерпілому дають нюхати нашатирний спирт. У разі припинення дихання необхідно негайно приступити до штучної вентиляції легень.

8.4.6. За наявності судом необхідно виключити будь-які подразнення, забезпечити хворому цілковитий спокій.

8.4.7. При шкірних кровотечах прикладати тампони, змочені перекисом водню, при носових кровотечах — укласти постраждалого, підняти і злегка закинути голову, прикладати холодні компреси на перенісся і потилицю, у ніс — тампони, зволожені перекисом водню.

Начальник Управління
водопровідно-каналізаційного
господарства Мінжитлокомунгоспу України
В.П. Рудий 

Обсуждение закрыто